menu
Hľadať adresu alebo transakciu:

Aktuálne transakcie

Loading ...

Slovník pojmov

ASIC

Špeciálne vytvorený čip, ktorý sa snaží o čo najrýchlejší výpočet SHA-256, s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu elektrickej energie. Hlavná výroba je sústredená predovšetkým do Číny, kde sa vďaka tomu taktiež sústredí veľká časť ťažby Bitcoinu.

BIP32

BIP (Bitcoin Improvement Proposals) popisujú jednotlivé vylepšenia Bitcoinu. BIP32 konkrétne prináša veľkú zmenu v spôsobe, ktorým sa vykonávajú zálohy kľúčov k Bitcoinovým adresám. Namiesto nutnosti zálohovať dookola nové a nové kľúče prináša ku generovaným adresám Seed, z ktorého sa jednotlivé adresy načítajú. Zálohovať teda stačí Seed.

BIP39

Vylepšuje Seed tak, aby používal ľahko zapamätateľné slová. Definuje zoznam 2000 anglických slov, ktoré sú vybrané tak, aby boli čo najunikátnejšie a ich prvé písmená sa už neopakovali.

BIP44

Definuje poradie, v akom sú generované nové adresy nad protokolom BIP32. Cieľom je kompatibilita pri generovaní adries medzi jednotlivými typmi peňaženiek.

Bitcoin adresa

Adresa je unikátny reťazec znakov, ktorý vám umožní prijímať Bitcoiny. Vyzerá napríklad takto: "1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE". Je ju možné chápať aj ako kombináciu čísla účtu spoločne s variabilným symbolom. Množstvo peňaženiek generuje novú adresu pre každú prichádzajúcu platbu, aby tým rozlíšila jednotlivé platby a zároveň ochránila históriu platieb užívateľa.

Block

Celý Blockchain obsahuje jednotlivé Blocky, ktorý sú vytvárané v priemere po 10 minútach. Môžete to chápať ako papier formátu A4 popísaný transakciami, ktoré sa počas týchto 10 minút uskutočnili. Jednotlivé bloky sú číslované, hashované a vzájomne na seba odkazujú, aby nebolo možné Block podviesť.

Blockchain

Blockchain je distribuovaný „účtovný zoznam“ všetkých operácií na všetkých adresách. Je verejný a zoradený chronologicky. Blockchain má stiahnutý každý užívateľ Bitcoinovej siete. Všetci užívatelia teda vedia, koľko Bitcoinov sa na jednotlivých adresách nachádza, no nevedia, komu tieto adresy patria.

BTC

Jedná sa o skratku virtuálnej meny Bitcoin.

BTX

BTX je oficiálna skratka pre menu Bitcoin na burze.

FIAT mena

Ide o konvenčné meny vydávané centrálnou bankou (doláre, eurá, koruny, atď.)

Hash

Ide o algoritmus, ktorý prevádza vstupné dáta do „relatívne“ malého čísla. Táto funkcia sa väčšinou používa na rýchlejšie porovnanie tabuľky alebo porovnávanie dát.

Hash rate (hashrate)

Hashrate je merná veličina výkonnosti v Bitcoin sieti. Jednotkou je „hash/s“ (počet hashov za sekundu). Priemerná grafická karta dosahuje napríklad výkonnosť 400 MHash/s. Celkový výkon siete v auguste 2016 je približne 1 550 000 THash/s.

HD peňaženka

The Hierarchical Deterministic (HD) je typ peňaženiek, ktoré generujú adresy z jedného Seedu, ktorý je vygenerovaný pri zakladaní peňaženky. Stačí teda previesť zálohu formou 24 slov, vďaka ktorým môže užívateľ kedykoľvek spätne vygenerovať všetky svoje adresy s Bitcoinami.

Náročnosť

Slúži na reguláciu vytvárania nových blokov do siete. Pokiaľ by sa výkon celej siete zdvojnásobil, zdvojnásobila by sa aj rýchlosť vytvárania blokov, čo je nežiaduce. Sieť sa teda sama reguluje a v takomto prípade zvýši náročnosť nájdenia nového bloku na dvojnásobok tak, aby nové bloky vznikali približne po 10 minútach.

Peňaženka (wallet)

Jedná sa o software, ktorý pracuje s Bitcoinovou sieťou. Hlavnou funkciou je prijímanie a odosielanie jednotlivých Bitcoinov.

Pool (bitcoin pool)

Vzhľadom na obrovské množstvo minerov na sieti sa zmenšuje pravdepodobnosť včasného nájdenia správneho hashu nad blokom. Preto sa mineri začali spájať do tzv. Mining poolov, v ktorých hľadajú správny hash kolektívne, ako jeden tím. Pokiaľ sa niekomu z poolu podarí nájsť nové Bitcoiny, rozdelí sa s ostatnými podľa výkonu, ktorý spoločnému poolu poskytujú.

Rok 2030 a 2140

Drvivá väčšina Bitcoinov bude vyťažená už v roku 2030, no zvyšky sa budú hľadať až do roku 2140. Potom sa už Bitcoiny nebudú tvoriť a mineri budú pracovať iba za transakčné poplatky. Keď miner nájde nový blok, dostane odmenu vrátane všetkých transakčných poplatkov, ktoré overil.

Satoshi

Satoshi je najmenšia jednotka Bitcoinu. Každý Bitcoin je možné deliť až na 8 desatinných miest. 1 Satoshi = 0,00000001 BTC.

Scrypt

Ako náhradu za SHA-256, ktorý využíva Bitcoin, začal Litecoin používať tzv. Scrypt. Ide o iný spôsob výpočtu hashu nad transakciami. Scrypt využíva na svoj výpočet pamäť, takže sa preň omnoho náročnejšie vytvára špeciálny HW ASIC.

Scrypt-N

Rovnako ako Scrypt používa pre svoj výpočet pamäť, no tú dynamicky mení tak, aby nebolo možné vytvoriť pre výpočet tohto algoritmu špeciálny HW (ASIC).

Seed

Ide o vstupné slovo/slová, z ktorých sa generujú Bitcoinové adresy. Moderné peňaženky ich využívajú tým spôsobom, že užívateľovi na začiatku vygenerujú 24 slov, ktoré si zálohuje a vďaka tomu si môže peňaženku kedykoľvek obnoviť.

SHA-256

SHA je skratkou pre Secure Hash Algorithm. Je to rozšírená hashovacia funkcia, ktorá vytvára z vstupný dát výstup fixnej dĺžky.
Výstup je tiež označovaný ako kontrolný súčet, fingerprint, hash (niekedy v našich končinách písaný aj ako „haš“). Jeho vlastnosťou je, že aj malá zmena na vstupe vedie k veľkej zmene na výstupe, teda k vytvoreniu zásadne odlišného výstupu.

Ťažba (mining)

Vzniká emisiou nových Bitcoinov pri potvrdzovaní transakcií, ktoré prebiehajú na Bitcoinovej sieti. Tzv. mineri overujú platby jednotlivých užívateľov a vytvárajú nové bloky. Ten, ktorému sa podarí ako prvému vytvoriť hash nad novým blokom s požadovanou náročnosťou, má nárok na pripísanie nových Bitcoinov do siete. Týmto spôsobom „vyťažil“ nové Bitcoiny, vrátane pripísania poplatkov za transakcie.

Volatilita

Volatilita označuje, akým spôsobom sa mení kurz meny. Bitcoin je veľmi volatilný, je schopný behom jedného dňa získať alebo stratiť na hodnote aj 100 dolárov.

Xprivate

Rovnako ako pri xpub, sa jedná o hlavný hash vygenerovaný zo seedu, no na rozdiel od xpub negeneruje adresy, ale privátne kľúče k nim. Xprivate býva väčšinou z bezpečnostných dôvodov z peňaženiek nedobytný.

Xpub

Je hlavný hash, ktorý sa generuje zo Seedu. Následne sa z neho postupne generujú jednotlivé Bitcoinové adresy.

X11

Ide o reťazové hashovanie, ktoré využíva DASH. Je odolné voči ASIC, no o niečo šetrnejšie ku grafickým kartám než Scrypt-N (karty až tak neprehrieva).

21 000 000 BTC

Prečo bude vyťažených iba 21 miliónov BTC?
Po spustení siete bola odmena 50 BTC a každé 4 roky sa znižuje na polovicu. Na konci roku 2012 sa emisia znížila na 25 BTC / 10 minút a za 4 roky, v roku 2016, sa opäť znížila na 12,5 BTC / 10 minút. Takto sa bude deliť až do doby, keď ju už prakticky nebude čím deliť, čo nastane v roku 2140.

Kurz bitcoinu