Aktuálne transakcie
FAQ
Je to vôbec legálne?
Áno. Bitcoin je otvorený protokol aj software. Každý užívateľ sa môže pozrieť do zdrojových kódov. Síce existujú určité pokusy o obmedzenia zo strany Ruska, no zbytok sveta s Bitcoinom väčšinou problém nemá. Viac informácií nájdete na webe: bitlegal
Môžem si Bitcoiny nakúpiť cez PayPal?
Je možné, že stretnete užívateľa, ktorý s vami bude chcieť obchodovať cez PayPal, no stáva sa to veľmi zriedkavo. Hlavným dôvodom sú opakované prípady zneužitia, kde po transakcií bolo nepravdivo uvedené, že tovar nebol predaný a odosielateľ požaduje od PayPalu peniaze späť. Preto sa väčšina ľudí od tejto služby odvracia. Rovnaké problémy hlásili aj užívatelia pri kreditných kartách.
Bitcoinov je málo, je ich možné deliť?
Áno, Bitcoin je deliteľný až na 8 desatinných miest.
Ako sa nazývajú jednotlivé hodnoty?
Toto je predmetom verejnej diskusie. Momentálny stav je nasledovný:
1 BTC = 1 Bitcoin
0.01 BTC = 1 cBTC = 1 Centi-Bitcoin (alebo tiež bitcent)
0.001 BTC = 1 mBTC = 1 Milli-Bitcoin (alebo tiež mbit, em-bit či millimit)
0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 Micro-Bitcoin (alebo tiež u-bit, yu-bit, microbit)
Jedinou výnimkou je tzv. „satoshi“, najmenšia možná hodnota, ktorá získala svoje meno po vynálezcovi Bitcoinu.
0.000 000 01 BTC = 1 Satoshi
Čo dáva Bitcoinu jeho hodnotu?
Cenu Bitcoinu určuje ponuka a dopyt na voľnom trhu, no na hodnote získava predovšetkým vďaka svojej decentralizácií, kvôli ktorej je úplne nemožné menu falšovať. Ďalej je pre užívateľov veľmi výhodné, že môžu odosielať a prijímať akékoľvek množstvo peňazí komukoľvek a od kohokoľvek na svete, čo robí Bitcoin jedinečným.
Mám svoje Bitcoiny uložené na svojom disku?
Nie. Na disku alebo na papieri máte uložený iba kľúč k Bitcoinovej adrese. Vďaka tejto adrese môžete odoslať príkaz na zaslanie Bitcoinov, ktoré sú uložené na Bitcoinovej sieti. Bitcoinová sieť je verejná, každý užívateľ vidí zostatky jednotlivých adries, no Bitcoiny môže odosielať iba ten, kto má kľúč.
Koľko ľudí ťaží Bitcoiny?
Presný počet nie je známy. Vieme iba to, akú má sieť hash rate (výpočtový výkon), no výkon vlastnený jednotlivými užívateľmi už zistiť nejde. Odhadom sa však jedná o tisíce ľudí.
Čím je Bitcoin krytý?
Bitcoin je postavený čisto na dôvere ľudí. Je možné povedať, že v dnešnej dobe nie sú ani klasické peniaze kryté zlatom, ako tomu bolo kedysi. Ľudia dôverujú iba tomu, že bankovka bude mať stále rovnakú hodnotu.
Je Bitcoin používaný na nelegálne veci?
Občas áno, rovnako ako doláre, či eurá. V dnešnej dobe sa drogy a zbrane predávajú hlavne za doláre alebo eurá v hotovosti, ktoré sú omnoho náročnejšie vystopovateľné ako samotný Bitcoin.
Nie je to iba bublina, ktorá praskne?
Toto je iba fáma z tvrdení z rôznych konverzácií pod článkami na dané témy. Často v týchto diskusiách prebieha špekulácia o poklese Bitcoinu. Preto vám odporúčame vyhľadávať informácie radšej z overených zdrojov. V týchto diskusiách nie všetci danej problematike rozumejú, kvôli čomu vznikajú tieto zbytočné špekulácie.