Aktuálne transakcie
Alternatívne meny
Bitcoin samozrejme nie je jedinou kryptomenou na svete. Vzhľadom na to, že jeho zdrojový kód je voľne k dispozícií, je veľmi jednoduché urobiť jeho kópiu, premenovať ho, upraviť pár pravidiel (napríklad počet mincí, rýchlosť ťažby apod.) a následne vytvorený klon vypustiť do sveta internetu.
V dnešnej dobe existujú stovky mien, ktoré majú rôzne názvy. Zoznam týchto mien nájdete na adrese coinmarketcap.com. Každý deň vznikajú nové meny, avšak každodenne ich aj množstvo zaniká.
Najväčšou motiváciou klonovať menu je samozrejme vidina úspechu a finančného zisku. Túha zopakovať úspech Bitcoinu je pre mnohých ľudí zrejme neovládateľná, no tieto pokusy sú často skôr špekulatívne.
Dôležité je však zmieniť aj skutočnosť, že existujú meny, ktoré sa snažia Bitcoin nejakým spôsobom vylepšiť. Ako príklady môžeme uviesť zrýchlenie siete, zväčšenie priepustnosti, zväčšenie počtu mincí, zvýšenie anonymity, zmena hashovania apod.
Nižšie uvádzame meny, ktoré považujeme za zaujímavé:
Litecoin
Jedna z prvých alternatív Bitcoinu. Pokiaľ by sme Bitcoin považovali za zlato, Litecoin by sme mohli pokojne prirovnať k striebru. Snaží sa 4x zrýchliť potvrdzovanie transakcií. Bloky v tomto prípade vznikajú po 2,5 minútach. Ďalej 4x zvýšil počet konečného počtu mincí z 21 na 84 miliónov. Avšak hlavným dôvodom pre vytvorenie tejto alternatívy bola snaha vrátiť ťažbu späť na procesory počítačov. Bol prepracovaný spôsob ťažby z SHA_256 na tzv. Scrypt, ktorý pre svoj výpočet používal pamäť. Vyrobiť špeciálny HW bolo teda mnohonásobne náročnejšie.
Procesor mu však dlho nevydržal a ťažobný software bol prispôsobený na ťažbu na grafických kartách. Takto to vydržalo pomerne dlho, než bol aj pre tento typ meny (využívajúci Scrypt) vytvorený špeciálny ASIC.
Peercoin
Táto mena bola vytvorená v roku 2012. Oproti ostatným menám nemá definovaný presný počet mincí. Je navrhnutá tak, aby na konci počiatočnej emisie nových mincí mala stabilnú cca 1% ročnú infláciu. Ťaží sa pomocou SHA-256, rovnako ako Bitcoin.
Na rozdiel od ostatných kryptomien sa nespolieha iba na ťažbu výpočtovým výkonom (Proof-of-work), ale je v ňom implementovaná aj tzv. Proof-of-stake, ktorá počíta s pripísaním nových mincí užívateľom, ktorí už nejaké mince držia. To znamená, že pokiaľ by jeden užívateľ držal 1% všetkých PPC mincí, dostal by 1% z inflácie nových mincí do obehu.
Namecoin
Táto mena bola primárne vytvorená ako decentralizované DNS, ktoré by dokázalo odolať rozmarom vládnych agentúr, schopných odstrániť nevhodné stránky. Využíva koncovku .bit, na ktorej si môžete zaregistrovať doménu. Na udržiavanie tejto domény v distribuovanom DNS slúžia poplatky, ktoré sa vám zároveň z tejto meny strhávajú.
Celkovo je k dispozícií 21 miliónov NMC a používa sa funkcia SHA-256, rovnako ako pri Bitcoine. Okrem registrácie doménových mien, nájdete potenciálne využitie Namecoinu napríklad aj v identifikačných systémoch, systémoch zasielania správ, prihlasovacích systémoch, torrentových trackeroch a rôznych ďalších systémoch.
Quark
Quark je výnimočný predovšetkým svojim zameraním na omnoho väčšiu bezpečnosť. Vzhľadom na súčasné zistenia, týkajúce sa prelomenia hashovacej funkcie a šifrovania americkou NSA, je spoliehanie sa ne jednu kryptomenu rizikový.
Preto tvorcovia Quarkcoinu prepracovali protokol tak, že pre zabezpečenie sa používa celkom 9 kôl hashovania pomocou šiestich hashovacích funkcií (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak alebo SHA-3 a Skein) v náhodnom poradí.
V porovnaní s Bitcoinom a ďalšími menami, je potvrdenie transakcie veľmi rýchle – stačí iba 30 sekúnd. Quark má zabudovanú infláciu s mierou 0,5% ročne, ktorá pokryje predovšetkým straty. Celkový počet mincí je 247 miliónov.
Vertcoin
Táto mena sa zamerala na odolnosť voči ASIC ťažbe. Pôvodná myšlienka Bitcoinu bola taká, že „ťažbu“ budú môcť realizovať užívatelia doma na svojom HW, no vďaka ASIC zariadeniam sa ťažba centralizovala do Číny, kde sa tieto čipy vyrábajú.
Prvý pokus o odpor proti ASIC bol od Litecoinu, ktorý zaviedol namiesto SHA-256 tzv. Scrypt, ktorý vyžadoval pamäť. Výroba čipov je lacná, no pokiaľ je potrebné využívať pamäťové moduly, jedná sa o výraznú komplikáciu. Tento koncept vydržal pár rokov, avšak dnes existuje už aj ASIC na Scrypt.
Na tento nový typ ASIC reagoval práve Vertcoin, ktorý implementoval nový typ Scrypt-N. Ten dynamicky zmenil požiadavky na pamäť tak, aby nebolo možné ťažiť na týchto ASIC, vďaka čomu sa všetko vrátilo späť na počítače.
Dash
Táto mena, kedysi známa ako Darkcoin a XCoin, používa na ťažbu algoritmus zreťazeného hashovania, nazývaný X11. Je, rovnako ako Scrypt-N, odolný voči ASIC, no nemá také požiadavky na grafické karty. Tie sa vďaka vylepšenému postupu tak nezahrievali, kvôli čomu sa táto mena stala veľmi obľúbenou medzi minermi.
Mena je taktiež zameraná na anonymitu. Podporuje funkciu PrivateSend, ktorá mixuje rovnako vysoké vstupy a výstupy tak, aby nebolo možné sledovať, odkiaľ a kam jednotlivé mince putujú.
Dogecoin
Táto kryptomena bola predstavená 8. decembra 2013. Je založená na Litecoine a neprináša nič nového. V logu Dogecoinu môžete vidieť psa plemena Shiba, ktorý je známy vďaka populárnemu internetovému obrázku. V porovnaní s ostatnými komerčnými menami, mal Dogecoin omnoho rýchlejší plán produkcie, v ktorom dané predpoklady ukazovali, že do konca roku 2014 bude v obehu zhruba 100 miliárd mincí.
Mena získala veľmi rýchlo viralitu a šírila sa internetom po celom svete. V januári roku 2014 už intenzita obchodovania s Dogecoinami prekonala objem transakcií Bitcoinu a všetkých ostatných kryptomien spolu. Ďalšou zaujímavou udalosťou, ktorú by sme radi zmienili, bol dar od komunity Dogecoin v hodnote 30 000 dolárov Jamajskému bobovému tímu. Tím si bohužiaľ nemohol dovoliť cestu na zimnú olympiádu v Sochi. Ďalej komunita Dogecoin sponzorovala jazdca pretekov NASCAR s menom Josh Wise, ktorého celé vozidlo bolo štylizované do tematiky Doge, Dogecoinu a sociálnej siete reddit.
Ethereum
Ethereum je kryptomena inšpirovaná blockchainom. Túto menu predstavil autor Vitalik Buterin. Ide o zdieľanú výpočtovú platformu, umožňujúcu prevádzku decentralizovaných aplikácií, ktoré sú virtuálnym strojom určeným na beh „chytrých kontraktov“.
Zmienené chytré kontakty sú kontrolované transakciami, ktoré držia informácie o vstupných dátach do vyvolávacích častí programu. Výsledok je následne vždy zapísaný do blockchainu. Kontrakty sa postupne môžu replikovať, aby tak mohli vytvárať vlastnú autonómnu štruktúru.
Ethereum má jasne definovaného tvorcu, ktorý na celom systéme permanentne pracuje. Táto v virtuálna mena sa stala verejnou v roku 2015. Teraz začala hodnota meny raketovo stúpať. Hlavným rozdielom oproti Bitcoinu je možnosť vytvárania súvisiacich reťazových aplikácií.
Koncept Etherea spadá medzi next-generation kryptomeny, ktoré sú niekedy nazývané ako „Bitcoin 2.0“.