Aktuálne transakcie
Ako zabezpečiť Bitcoin
Jednou z nevýhod decentralizácie je nutnosť spoliehať sa sám na seba. V bankovom svete, kde máte svoje peniaze uložené na účte, vám za vklad ručí banka. Vo svete Bitcoinu sa musíte spoliehať sami na seba. Pokiaľ vám Bitcoiny niekto odcudzí v dôsledku chybného zabezpečenia, budú už nenávratne preč. Nemusí sa jednať iba o krádež ako takú, ale môžete taktiež prísť o dáta na disku, na ktorom sú vaše Bitcoiny uložené.
Je preto nevyhnutné, aby ste dbali na vysoké zabezpečenie, vrátane dostatočného zálohovania dát.
Je nutné vždy zálohovať dáta a dostatočne zabezpečiť privátne kľúče ku všetkým adresám, na ktorých máte prostriedky. Oficiálny Bitcoin klient umožňuje zálohovať súbor walet.dat, do ktorého peňaženka ukladá privátne kľúče k adresám. Veľkou nevýhodou však je, že pri použití novej adresy je potrebné tento súbor zálohovať, pretože s novou adresou vzniká aj nový privátny kľúč.
Túto problematiku sa podarilo vyriešiť pomocou protokolu BIP32.
BIP32
Protokol BIP32 eliminuje nutnosť neustálej obnovy záloh privátneho kľúča. Funguje tak, že z hlavných kľúčov (xprivate a xpub) generuje nové Bitcoinové adresy, vrátane privátnych kľúčov k týmto adresám. Stačí mať uložený hlavný hash a zvyšok adries vždy spätne vygenerujete. Pre omnoho jednoduchšie použitie bol doplnený o BIP39, ktorý ťažko zapamätateľný xprivate a xpub nahradzuje 24 slovami (seed). Týchto 24 slov vám stačí na to, aby ste sa dostali ku všetkým svojim Bitcoinom.
Graf BIP 32
Papier
Napriek tomu, že Bitcoin je virtuálna mena, je možné ju uložiť aj na obyčajný papier. Bitcoin ako taký nikdy nemáte pri sebe. Je uložený na adrese na internete, kde informáciu o zostatku udržiava každý užívateľ siete. Vám stačí na manipuláciu iba príslušný kľúč, ktorý môže byť napísaný napríklad aj práve na papieri. Najčastejšie vo forme QR kódu, ktorý umožňuje rýchle načítanie.
Bitcoin na papieri
Software
Na prácu s Bitcoinom môžete využívať obrovské množstvo peňaženiek. Od oficiálneho klienta, ktorý si so sebou nesie celý blockchain (ktorý má niekoľko desiatok GB), až po klientov, ktorí si uchovávajú iba privátne kľúče a jednotlivé transakcie v blockchaine overujú voči serveru. Ďalej sú ešte klienti rozdielni spôsobom ukladania privátnych kľúčov (BIP32 apod.), prípadne podporou HW.
Súpis dostupných peňaženiek nájdete na stránke Bitcoinové peněženky.
Hardware
Pokiaľ vlastníte väčšie množstvo Bitcoinov, odporúčame vám použiť Bitcoin trezor. Ide o špeciálny HW na Bitcoiny, ktorý v sebe uchováva privátne kľúče tak, aby sa k ním žiadny hacker nemohol dostať. Do tohto HW nahráte 24 slov, z ktorých sa vygenerujú kľúče a vám stačí zálohovať iba tieto slová.
Bitcoin trezor
Cryptosteel
Na uloženie slov môžete použiť taktiež papier, prípadne existuje špeciálne vytvorená stránka Cryptosteel, ktorá je nehorľavá, vďaka čomu dokáže vaše slová s Bitcoin seedom uchovať v bezpečí.
Cryptosteel